Опалювальний сезон цього року для українців може бути одним із найскладніших. Тому варто уже зараз замислитись, як споживати менше електроенергії та газу. З чого починати і які перші кроки на шляху до енергоефективності необхідно зробити, розповів виданню НВ Сергій Коваленко, генеральний директор YASNO.
Вже 149 днів українці захищають свою незалежність на різних фронтах. І енергетичний — не виключення. Крім вступу України до, так званого, «енергетичного Євросоюзу», і синхронізації з європейською енергосистемою ENTSO-E, відважної роботи енергетиків по всій країні, є напрямок, який залишився поза увагою. Мова йде про енергоспоживання, яке має стати розумним, ощадливим і економічно обґрунтованим.
Враховуючи те, що опалювальний сезон цього року для українців може стати одним із найскладніших, варто вже зараз замислитись як менше споживати електроенергії та газу. І це стосується усіх — від власників квартир, мереж кав’ярень чи пекарень, до власників великих промислових підприємств.
Сьогодні потреба економити енергоресурси вже не лежить в площині виключно сімейного бюджету чи фінансів підприємства. Нині мова йде про енергонезалежність нашої держави. Більш свідомий підхід суспільства у питаннях енергоспоживання дозволить досягти відчутних результатів — це зменшення витрат на енергоресурси і відповідно зменшення собівартості продукції (вартість енергоресурсів подекуди сягає 30−50% собівартості виготовленої продукції).
Якщо говорити про побутових споживачів, то вони можуть замінити лампи розжарювання у своєму помешканні на LED, утеплити фасад будинку, замінити вікна та інше. І це вже дозволить зекономити кошти і зменшити споживання електроенергії та газу. У випадку з великими промисловими підприємствами потрібен більш системний підхід, додатковий час та інвестиції. Але свідомо підійшовши до цього питання, кожен може зробити свій внесок у енергонезалежність України.
Освітлення
Першим кроком на шляху до енергоефективності може стати заміна освітлення. Це актуально як для квартири, так і для промислового підприємства. Інвестиції у такому випадку незначні, але результат помітний майже одразу.
Наприклад, заміна старих ламп розжарювання у квартирі на ощадливі LED, дозволить зменшити споживання електроенергії до 10 разів. Для порівняння, одна лампа розжарювання потужністю 100 Вт при роботі всього 3 години на день за місяць «накручує» близько 8,8 кВт∙год електроенергії. А одна LED-лампа при такому ж режимі роботи за місяць витратить лише 0,85 кВт∙год електроенергії.
Якщо говорити про великі підприємства, то, наприклад, лише завдяки заміні системи освітлення на фабриці «Північного гірничо-збагачувального комбінату» вдалось досягти економії 2 млн кВт∙год електроенергії на рік.
Системи опалення
Модернізація системи опалення — ще один крок, який дозволить значно зменшити витрати на енергоресурси, але такі проєкти потребують часу та інвестицій.
Наприклад, завдяки локалізації системи централізованого опалення на ПРАТ «Дніпровський коксохімічний завод» в процесі реалізації енергоефективного проєкту, нашим фахівцям вдалось зменшити споживання природнього газу на 1,3 млн куб м/рік, що в грошовому еквіваленті становить близько 6 млн грн на рік. Для будівель модернізація системи опалення може принести економію від 15% до 50% від початкового споживання теплової енергії. А от при комплексному підході - утепливши стіни, дах, підвал, помінявши вікна тощо, така економія може сягнути і до 70%. Відповідно й інвестиції можуть бути від 300 тис. грн до декількох мільйонів гривень. Такі проєкти, як правило, реалізовуються в міжопалювальний період — з квітня по жовтень.
Системи вентиляції
Проєкти із заміни систем вентиляції дозволяють не лише створити максимально здорові та комфортні умови праці, а й зменшити витрати електроенергії у декілька разів. Так, встановлення роторного вентилятора в комплекті з частотним перетворювачем на одному із промислових підприємств, дало змогу зекономити на електроенергії від 51% до 80%. Подібне переобладнання також інвестиційно ємке, від сотень тисяч гривень до декількох мільйонів і залежить від призначення, режиму роботи об'єкту та його розміру (площа, об'єм). Подібні проєкти реалізовуються в термін від 6 місяців і мають окупність до 3 років.
Вищеперераховані напрямки можна вважати універсальними, але є ті, які підходять конкретним підприємствам і дозволяють зменшити витрати на електроенергію та газ, враховуючи їх специфіку. Це може бути заміна та автоматизація електротехнічного обладнання, встановлення частотних перетворювачів на насоси, вентилятори, конвеєри тощо; заміна реактивної потужності, модернізації систем утилізації тепла, кліматичних систем, компресорного устаткування та інше.
З чого варто починати і як швидко можна відчути економію
Для початку необхідно зрозуміти, де втрачається найбільше енергоресурсів. Тут допоможе енергоаудит. Потім необхідно підготувати план, підібрати обладнання. В залежності від складності терміни реалізації енергоефективного проєкту можуть коливатись від 3 до 12 місяців. Якщо мова йде про проєкти на великих промислових підприємствах, то це може бути поетапна реалізація протягом декількох років. Не все можливо зробити одночасно, але результат точно буде помітним у рахунках за електроенергію та газ. І більш ефективне споживання енергоносіїв — це також внесок у спільну перемогу над агресором.