Встановлення сонячної електростанції потребує чималих стартових інвестицій. Тому перед запуском проєкту важливо максимально чітко прорахувати термін його окупності. Які фактори на це впливають – розповіли експерти YASNO.
• Вартість обладнання та монтажних робіт. Вона залежить від типу сонячної електростанції (автономна, гібридна, мережева), кількості фотомодулів та технічних особливостей об’єкту, де розташовується установка. Наприклад, станція з акумулятором коштує дорожче, але при цьому вона є більш функціональною, адже здатна забезпечити напругою навіть за відсутності електроенергії у мережі.
• Місцерозташування. Погодні умови регіону, орієнтація даху, ступінь затінення мають значний вплив на ефективність сонячної електростанції. Чим більше сонячних безхмарних днів у році, тим вищим буде обсяг генерації. У середньому одна панель потужністю 275 Вт літнього дня у світлий час доби буде виробляти 140-145 Вт∙год. Взимку цей показник знижується до 10-15%.
• Власне споживання та обсяг генерації. Сонячна електростанція з першого дня своєї роботи допомагає економити на оплаті рахунків за світло, адже покриває частину споживання. Решту обсягу за необхідності можна докупити з мережі. СЕС окупиться швидше, якщо сонячна генерація стане основним джерелом надходження електроенергії, а менший обсяг потрібно буде отримувати з мережі.
• Продаж надлишків генерації. Важлива перевага СЕС – це можливість заробляти на продажі надлишків електроенергії. Це дозволить швидше повернути вкладені у проєкт кошти. YASNO не лише допоможе з будівництвом та запуском станції, а й забезпечить купівлю електроенергії у просьюмерів.
• Вартість електроенергії. Власна електростанція дозволяє відчувати себе більш захищеним перед коливанням цін на електроенергію. А у разі підвищення тарифу, це лише пришвидшить термін окупності проєкту.
На своєму сайті YASNO створив калькулятор, який допоможе підрахувати орієнтовну вартість сонячної електростанції відповідно до потужності установки. Виходячи з цих даних наступним кроком можна оцінити приблизний термін окупності.
«Для більшості типових проєктів середній термін окупності складає 3-5 років, після чого сонячна станція починає приносити чистий дохід. Це при тому, що період експлуатації панелей сягає 25 років. Але, звичайно, цифри дуже залежать від особливостей проєкту та побажань клієнта. За індивідуальним розрахунком краще звернутися до наших експертів, які врахують усі деталі», - сказав генеральний директор YASNO Сергій Коваленко.